Soovid liituda? Saada e-mail

info@articus.eu

Kennelköha

Tagasi
Haigused, ohud ja riskid elavates organismides.

Alljärgnev lühike kirjutis aitab koeraomanikul aru saada, kuidas levib Kennelköha ja mida saab arukas loomaomanik ära teha tõvega kaasnevate kannatuste/kahjude vähendamiseks:

Kennelköha on kõige levinum hingamisteede nakkushaigus koertel, mida põhjustavad mitmed viirused, bakterid ja mükoplasmad. Kõige vastuvõtlikumad on kutsikad aga ka vanemad koerad. Tihedama asutusega kohtades võib nakatuda isegi ca 50% koerte populatsioonist.

Kennelköha puhanguid on tavaliselt iga aasta. Levib sarnaselt muudele hingamisteede infektsioonidele rohkem kevadeti ja sügiseti. Iseloomulik on varieeruv köha, nohu või liigse silmanõre eritumine. Sageli iseloomustavad omanikud köha sõnadega “nagu oleks kont kurgus”. Looduses on nakkuse levitajateks metsloomad, närilised, kassid.
Koerad haigestuvad tavaliselt kokkupuutel haige loomaga, terve kuid nakkust levitava loomaga või piisknakkuse kaudu.

Sagedasemateks nakatumiskohtadeks ongi näitused, koertekoolid, jalutusväljakud jms kohad. Lihtsamatel juhtudel, kui kliinilised sümptomid ei ole ägedad, on prognoos tervenemisele väga hea. Haiguse peiteaeg on 2-10 päeva. Olenevalt haigustekitajast võib eritumine kesta isegi nädal kuni 3 kuud peale haigestumist. Samas minimaalselt peaks haiguse läbipõdenud koer karantiinis olla ca 2 nädalat pärast tervistumist, et minimaliseerida haigustekitaja levikut.

Kergematel juhtudel koerad paranevadki paari nädala jooksul ise, ka puudub selle haiguse puhul spetsiifiline ravi. Tuleb piirata õues olemist ja füüsilist koormust. Ägedamatel juhtudel kui põletik läheb sügavamatesse hingamisteedesse kasutatakse ravimeid. Antibiootikume määratakse vastavalt vajadusele nt bronhopneumoonia korral. Vajadusel kasutatakse ka keerukamaid organismi tugevdamiseks ettenähtud ravivõtteid.

Kennelköha vastu on võimalik ka vaktsineerida mitmete vaktsiinidega. Vaktsineerimine ei hoia ära 100% haigestumisi, küll aga võib vähendada nakkuse ägedust ja ohtlikkust. Kindlasti tasub vältida kokkupuuteid haige või köhiva koeraga. Samuti, kui Teie enda koer on kennelköhasse haigestunud, siis peab trennidest, näitustest või koerterohketest jalutusaladelt eemal olema minimaalselt 2 nädalat peale tervistumist. Mõtekas oleks kindlasti oma kutsikas kennelköha vastu vaktsineerida, kui soovite külastada kohti, kus on palju koeri (näitused jms.)

Viiruse võib koju tuua ka käte või riietega! Seega, kui külastate võõraid loomi, ärge suhelge enne oma koertega kui olete riided vahetanud ja käed pesnud. Kennelköha on väga nakkav! Kasuta kõiki meetmeid haiguse leviku vähendamiseks! Hoia haige loom eraldi tervetest, ka peale tervistumist min 2 nädalat!

NB! Kennelköha võib tekitada ka inimeste gripiviirus A2 (!) Gripihaige inimene võib nakatada koera – koer Teid aga ei nakata!

Arukat ja vastutustundlikku tegevust koos armsate loomadega!

Lugupidamisega,
V. Vahesaar, loomaarst
5073926

Meie toetajad